BARIERY ARCHITEKTONICZNE - to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
Likwidacja barier architektonicznych - umożliwia osobie niepełnosprawnej swobodne poruszanie się w budynku i jego najbliższej okolicy, (przykładowo: przystosowanie pomieszczeń sanitarnych do potrzeb osób niepełnosprawnych, windy przybalkonowe, podjazdy, poręcze w ciągach komunikacyjnych).
O dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby posiadające ważne:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, albo
- orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub
- orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia, lub
- orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów (dot. niepełnosprawności), lub
- orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998 r., albo
- orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych może wynosić nie więcej niż do 80% kosztów przedsięwzięcia. Przekroczenie kosztów ponad wysokość przyznanego dofinansowania Wnioskodawca pokrywa ze środków własnych.
Dofinansowanie nie obejmuje kosztów poniesionych przed zawarciem umowy o dofinansowanie.
Środki PFRON przyznawane w ramach dofinansowania zadań służą likwidacji barier, a nie modernizacji infrastruktury mieszkaniowej i zabezpieczeniu potrzeb mieszkaniowych osoby niepełnosprawnej.